r.

Nasze spotkania


Lillehammer

Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie 2004 roku, gdzie nauczycielka języka angielskiego z naszej szkoły p. Anna Mateja wzięła udział w seminarium kontaktowym w norweskim Lillehammer. Celem takich seminariów jest pomoc szkołom z krajów europejskich nawiązać kontakty i utworzyć grupy partnerskie do pracy nad wspólnymi projektami, finansowanymi przez Unię Europejską. W rezultacie rozmów w czasie seminarium nasza szkoła weszła do grupy partnerskiej wraz ze szkołami z Norwegii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Na temat projektu wybrano Słońce, jego znaczenie w różnych dziedzinach życia, a szkołą koordynująca całość prac została szkoła niemiecka.


Spotkanie w Düsseldorfie

W listopadzie 2005 roku grupa nauczycieli-opiekunów projektu (p. Dyrektor Marek Żyłka, p. Anna Mateja i p. Katarzyna Wołowiec) udała się na spotkanie z nauczycielami ze szkół partnerskich do Niemiec. Tam ustalono dalsze szczegóły współpracy i plany rozwoju projektu.


Spotkanie w Lublińcu

W maju 2006 roku odbyło się kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli ze szkół biorących udział w projekcie. Tym razem to nasza szkoła mogła gościć grupy z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Norwegii. Uczestnicy spotkania podzielili sie na trzy zespoły, którym według zainteresowań przydzielono zadania. Pierwsza grupa pracowała nad wykonaniem logo projektu. Drugi zespół opracowywał słownik angielsko-niemiecko-norwesko-polski. Słownik ten przygotowany w formie internetowej zawiera podstawowe zwroty, a także słownictwo związane z tematyką poruszaną przez projekt. Ostatnia grupa astronomiczna - zajeła się porównywaniem wyników badań dotyczących aktywności Słońca oraz badała różnice w wydłużaniu się dnia przy wschodzie i zachodzie Słońca i na czas widocznosci Księżyca w zależności od pory roku.




Spotkanie w Ripon (2-5 listopada 2006)

W listopadzie 2006 roku na spotkanie, tym razem do Ripon w Wielkiej Brytanii, pojechało 7 osób: 3 nauczycieli (p. Anna Mateja, p. Aleksandra Kucharska i p. Adam Strzelczyk) i 4 uczniów (Michał Sieński, Alicja Hoffmann, Martyna Stabryła i Sylwia Mrozik). Ich zadaniem było przygotowanie prezentacji na temat polskich zwyczajów ludowych, fotografi Słońca oraz piosenki zespołu 2+1 pt. "Iść, ciągle isć w stronę słońca"; zabrali oni także ze sobą prace plastyczne pokazujące herby miast polsich. Czas spędzali bardzo pracowicie, dzieląc sie efektami działań, ostatnich kilku miesięcy oraz realizując nowe zadania - w grupach opracowywali kalendarz, stronę internetową projektu, część osób tworzyła mozaiki przedstawiające planety Układu Słonecznego, inni przygotowywali piosenkę o Słońcu. Największym przeżyciem dla uczniów była jednak możliwość mieszkania u tamtejszych rodzin. Podczas pobytu w Ripon uczniowie mieli także okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc, posłuchać fascynujących historii związanych z miastem, zobaczyć tamtejszą szkołę i poznać nowych ludzi.

- Wspomnienia z Ripon z fotografiami - autor: Adam Strzelczyk

Wymiana uczniowska - Ripon 20-24 marca 2007

W marcu dwudziestu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami, p. Anną Mateją, p. Aleksandrą Kucharską i p. Adamem Strzelczykiem, miało okazję odwiedzić szkołę w Ripon, z którą współpracujemy w ramach projektu. Przylecieli oni do Anglii we wtorek 20 marca wieczorem, z powodu złych warunków pogodowych kilka godzin później niż planowano na początku. Od razu, zmęczeni długą podróżą i koczowaniem na lotnisku, pojedynczo lub dwójkami rozjechali sie do domów angielskich kolegów, gdzie mieli okazję mieszkać. W środę rano spotkali się w szkole i wyruszyli zwiedzać centrum Ripon oraz zabytkową katedrę, po południu natomiast mieli okazję obejrzeć próbę generalną przedsatwienia "Grease", przygotowanego przez zespół teatralny działający przy szkole. W czwartek grupa naszych uczniów wybrała się na wycieczkę do Yorku. Zwiedzili tam miedzy innymi York Minister - największą gotycką katedrę w północnej Europie oraz muzeum wikingów. Oczywiście zrobili także niezbędne zakupy. W piątkowe przedpołudnie wzięli udział w warsztatach na temat Unii Europejskiej i jej wpływu na Polskę i Wielką Brytanię; odbyły się przygotowane przez uczniów prezentacje na temat ich krajów w Unii, następnie wszyscy zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy polsko-angielskie - dało to im okazję do przedyskutowania poruszanych zagadnień, podzielenia sie spostrzeżeniami dotyczącymi Unii na życie młodych ludzi. Przez resztę dnia gościli na lekcjach oraz wzięli udział w zajęciach sportowych na boisku szkolnym, co ze względu na typową angielską-deszczową pogodę, było bardzo interesującym przeżyciem. W sobotę przed odlotem do kraju wszyscy udali sie na kilkukilometrowy spacer do Fountains Abbey & Studley Royal. Do Polski wrócili w nocy z soboty na niedzielę 24/25 marca.




Spotkanie w Mandal (Norwegia) 14-19.12.2007 r.

Od 14 do 19 kwietnia pięcioro uczniów: Lucyna Kansy, Patrycja Osadnik, Paulina Pęsik, Wojciech Pospiech oraz Michał Wilk wraz z trzema opiekunami: p. Anną Mateją, p. Adamem Strzelczykiem i p. Sebastianem Ziółkiem uczestniczyli w spotkaniu w Mandal w Norwegii. W sobotę 14 kwietnia po przylocie do Oslo czekała ich długa podróż do Kristiansand, a stamtąd do Mandal, gdzie przenocowali pierwszą noc w szkole. Następnego dnia w niedzielę, po krótkiej wizycie w kościele protestanckim, grupa wraz z dwoma młodszymi kolegami z Anglii i nauczycielami z Norwegii, udali sie na przechadzkę, aby podziwiać przepiękna Norweską przyrodę. Kolejnym punktem dnia było zwiedzenie wraz z wszystkimi uczestnikami projektu Lindesnes Fyrmuseum, czyli latarni morskiej z widokami zapierającymi dech w piersiach i muzeum. Po tej fascynującej wycieczce przyszła kolej na dość pożywny posiłek, a nastepnie na udanie się do norweskich domów, w których uczniowie mieli okazję mieszkać przez kolejne 3 dni. W poniedziałek polscy uczniowie zaprezentowali dokonania związane z projektem, a następnie przez reszte dnia, bardzo aktywnie spędzili czas w towarzystwie swoich norweskich kolegów. Wtorek był dniem, w którym uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda nauka w norweskiej szkole, a następnie typowy dzień norweskiego nastolatka. Natomiast w środę cała grupa wraz z opiekunami udała się na małe zakupy do Kristiansand, by wieczorem znów przenocować w tamtejszej szkole. W czwartek naszym uczniom nie pozostało nic jak tylko spakować sie, odbyć znów długą podróż do Oslo, przy okazji przedtem odwiedzając jeszcze raz Kristiansand, a nsatępnie dotrzeć szczęśliwie do domu.




Wizyta w Ratingen (Niemcy) 5-9.12.2007 r.

W dniach 5-9 grudnia 2007 grupa młodzieży z lublinieckiego Zespołu Szkół Nr 1 im. Adama Mickiewicza gościła w partnerskiej szkole Kathe Kollwitz Schule w Ratingen, Niemcy. Brała tam udział w spotkaniu młodzieży w ramach trwającego już trzeci rok projektu szkolnego programu Sokrates-Comenius. Wraz z rówieśnikami z pozostałych szkół partnerskich, tj. Ripon Grammar School z Anglii i Mandal Videregaende Skole z Norwegii młodzi ludzie w atmosferze już świątecznej mogli poznać i zrozumieć kulturę i zwyczaje okresu Bożego Narodzenia w krajach partnerskich. Posłużyły temu wspólne przyrządzanie i degustacja świątecznych potraw, wykonanie świątecznych dekoracji czy śpiewanie tradycyjnych kolęd. Oprócz dosłownych smaków Bożonarodzeniowych potraw, młodzież zasmakowała także gościnności niemieckich rodzin u których mieszkała w czasie wizyty oraz serdecznej atmosfery w międzynarodowym towarzystwie polsko-niemiecko-norwesko-angielskim.

O udanym charakterze spotkania niech świadczy relacja jednej z młodych uczestniczek, Agaty Baron: „Podróże kształcą. Fakt niby oczywisty, ale tak jak inne mądrości naszych przodków, zapominany i zastępowany hasłami rodem z telewizji. Wróćmy jednak do faktów - jeśli nawet najzwyklejsze wycieczki mają moc edukacyjną, to wyjazd zagraniczny uczy podwójnie. Nie inaczej było z naszym parodniowym pobytem w Ratingen. Po pierwsze mogliśmy poprawić nasze umiejętności językowe, a przede wszystkim przekonać się, że komunikacja obejmuje zarówno sferę werbalną, jak i gesty, mimikę. Po drugie mogliśmy poznać kulturę, obyczaje i tradycje świšteczne innych krajów, a prościej mówiąc sympatii. Misja zaprezentowania polskich obchodów Bożego Narodzenia chyba nam się udała. Sukces można mierzyć powodzeniem przygotowanych przez nas potraw wigilijnych: makówek, pierniczków, a zwłaszcza pierogów z kapustą i grzybami, po których nie zostało ani śladu. Cieszyć może fakt, że Polacy są lubiani za granicą, czemu się nie dziwię, biorąc pod uwagę to, że każdy mój współtowarzysz wyjazdu do Ratingen okazał się być fantastyczną osobą. Cała grupa szybko się zintegrowała, do czego na pewno przyczyniły się kuchenne potyczki ze świątecznymi specjałami oraz wspólne zwiedzanie Diisseldorfu. Te kilka dni pobytu minęło bardzo szybko i mimo zmęczenia, żal było wracać do domu."






Spotkanie w Lublińcu kończšce projekt: 26-30.04.2008 r.

Ostatnie już spotkanie, kończšce cały projekt odbyło się w Lublińcu pod koniec kwietnia 2008r. Spotkanie to miało na celu, jako uwieńczenie całego projektu, zprezentowanie dokonanych działań. Wszyscy uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy: pierwsza z nich tworzyła mozaiki poszczególnych planet, druga układała tekst piosenki zwišzany ze słońcem pod podany podkład muzyczny, natomiast trzecia wykonała taniec do tej samej melodii. Następnie zaprezentowano powstałe prace oraz taniec do muzyki już ze słowami. Oprócz tego każda szkoła przedstawiła prezentację na temat popularnych sportów w swoim kraju.Jednak poza pracami zwišzanymi z projektem, uczniom naszej szkoły jak i uczniom szkół partnerskich dostarczono wiele rozrywek. Mogli oni podziwiać piękno polskich zabytków podczas wycieczki do Krakowa, mieli również okazję bardziej się zintegrować podczas wspólnego pieczenia kiełbasek na ognisku, a także podczas rozgrywek "silly games" - czyli œmiesznych gier.

W poniedziałkowy wieczór uczestnicy spotkania byli œwiadkami otwarcia œcieżki edukacyjej pt. "Układ Słoneczny" - powstałej przy Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu. Tablice zawierajš informacje o poszczególnych planetach, każda z nich jest oddalona od pierwszej tablicy - Słońca - w odlegloœciach proporcjonalnych do rzeczywistych odlegloœci.

Mimo, że czas ostatniego spotkania zakonczył się, więzi i przyjaxnie z naszymi partnerami trwaja do dziœ.








Serwis internetowy przygotował i prowadzi Adam Strzelczyk wraz z uczniami
Webmaster e-mail